Don't be offended if you have been left off the helpers list, just contact the planner or controller, or offer on the day.
Anyone unable to plan, control or help on the event you are set down for, as a first step please try to swap with someone else.
Date | Event | Map | Planner | Controller | Assistants | Collectors |
---|---|---|---|---|---|---|
Jan 17 | HBOC Camp 17th-19th | Tukituki | ||||
Jan 24 Results | SS1 | NBHS | Karen Beckman | Hugh Forlong-Ford | Amanda & Jason Wain | |
Jan 26 | Lonely Mountain 26th - 30th | Tarakani | ||||
Jan 31 Results | SS2 | Keirunga | Pauline Korevaar | Amanda Shepherd | Menno & Steve Shepherd | |
Feb 03 | Oceania 3rd - 6th | Auckland | ||||
Feb 07 Results | SS3 | Tamatea | Byrn Morgan | Ingrid Perols | Opal Burt + Sophie B-Rule | |
Feb 14 Results | SS4 | Guthrie Park | Amy Nicoll | Jim Robertson | Nichol Family | |
Feb-20 | O for Kids - Napier 1 | Arthur Miller School | Tues Weekly, Term 1 | 4pm - 5.30pm | ||
Feb 21 Results | SS5 Grading | Taradale Schools | Chris van der Have | Bryn Morgan | Creagh Family | |
Feb-22 | O for Kids - Hastings 1 | Te Mata School | Thurs Weekly, Term 1 | 4.15pm - 5.45pm | ||
Feb 24 Results | Night Event- Katoa Po warm-up | Te Mata Park | Bill Edwards | Kevin Harvey | Sort on the night | |
Feb-27 | O for Kids - Napier 2 | Porritt School | ||||
Feb 28 Results | SS6 Grading | Fitzroy | Max Franks | Murray Franks | Potts Family | |
Feb-29 | O for Kids - Hastings 2 | Havelock Nth Primary | ||||
Mar - 5 | O for Kids - Napier 3 | Westshore School | ||||
Mar 06 Results | SS7 Finals | Karamu | James Wallace | David Fisher | Wallace Family | |
Mar-7 | O for Kids - Hastings 3 | Mahora School | ||||
Mar 09 | Katoa Po 9th & 10th | Taupo | ||||
Mar-12 | O for Kids - Napier 4 | Napier Central Primary | ||||
Mar-14 | O for Kids - Hastings 4 | Parkvale School | ||||
Mar 16 | JWOC 16&17th | Auckland | ||||
Mar 17 Results | Schools Training Day | Riverlands | Alanda Rafferty | Sort on the day | ||
Mar-19 | O for Kids - Napier 5 | CANCELLED | ||||
Mar-21 | O for Kids - Hastings 5 | Lucknow School | ||||
Mar-26 | O for Kids - Napier 6 | Anderson Park, Greenmeadows | ||||
Mar 30 | NZOC 29th-1st | BOP & Taupo | ||||
Apr-4 | O for Kids - Hastings 6 | Haumoana School | ||||
Apr 07 | School Relay | Dolbel Reserve | Steve Armon | Matt Radford | Natalie de Burgh | |
Apr 21 | OY1 Long | Maraetotara | Andrew Burns | Robbie Smith | Luka + Chris Kennel | |
Apr 26 | NISSOC 25-27th | Auckland | ||||
May 05 | OY2 Middle | Guthrie Smith | Robbie Smith | John Craven | ||
May 14 | 30 min Night Rogaine 1 | Pakowhai | Alistair Nicoll | Use ribbons | ||
May 26 | School Long | Rotoma | Jonty Anderson | Susan Edwards | James Watson & Janes Herries | |
Jun 01 | Kings B'day 1st-3rd | Nelson | ||||
Jun 09 | School Rogaine | Taradale Urban 1Hr & 3Hr options | Steve Armon | Greg Edmonds | Webber Family | |
Jun 11 | 30 min Night Rogaine 2 | Lower Tukituki | Cryn Russell | Murray Franks | Use ribbons | |
Jun 16 | OY3 Middle | The Gums | Mark Irwin | Dave Fisher | Piret & James Watson | |
Jun 23 | School Sprint | Onekawa | Andrew Bott | Matt Radford | Charlie & Mark Plumpton | |
Jun 28 | Matariki- Pokapu Champs(HB) 28th-30th Sprint | Hereworth | Nicoll Family | |||
Jun 29 | Pokapu Champs(HB) 28th-30th Middle | Springvale | ||||
Jun 30 | Pokapu Champs(HB) 28th-30th Long | Hautope | Murray Harty | |||
Jul 07 | Club 1 | Waipawa | Shane Wilson | Cody Williams | Logan & Jonty | |
Jul 09 | 30 min Night Rogaine 3 | Park Island | Bryn Morgan | Chris Van der Have | Use ribbons | |
Jul 14 | OY4 Sprint | Te Aute College | Cairn Coghill | Susan Edwards | Chris Morris + Louis T-M | |
Jul 18 | NZSSOC 18-20th?? TBC | Wellington | ||||
Jul 27 | Great Forest Rogaine | Rotorua | ||||
Jul 28 | Club 2 | Te Awanga | Alanda & Tarra Rafferty | Jim Robertson | Speers Family | |
Aug 04 | Club 3 | Sherenden | Mark Plumpton | Phillip Herries | Robbie & Kevin | |
Aug 11 | Handicap Score 1 | Hastings Central | Alan Maxwell | Robbie Smith | Maxwell Family | |
Aug 18 | Handicap Score 2 | Flaxmere | Grant Edmonds | Hale Family | ||
Aug 25 | Handicap Score 3 | Bluff Hill | Annie Creach | Kim Creagh | Hugh & Jane Herries | |
Sep 08 | OY5 Long | PhillipsField | Hugh Forlong-Ford | Cairn Coghill | Jyde Lowe | |
Sep 15 | MapRun | Frimley | Kevin Harvey | |||
Sep 22 | Club 4 | Arborfield Farm | Jonty Anderson | Phillip Herries | Bott Family | |
Oct 06 | OY6 Score | Ranui | James Watson | Cody Williams | Jane & Phillip Herries | |
Oct 20 | OY7 Long | Edenham | Aiden Ellmers | Ingrid Perols | Murray H & Bill E | |
Oct 26 | Tuariki Champs 26th-28th | Auckland | ||||
Nov 03 | DTM | TBA | Mark Irwin | |||
Nov 10 | Club champs | Smedley | Bill Edwards | Murray Harty | Karen Beckman | |
Nov 24 | Club 5 | Craggy Range | Logan Stevenson | Kevin Harvey | Burns Family | |
Dec 06 | AGM | Keirunga | Elvies Kim |